Český svaz koloběhu

Koloběžky

Koloběžka již dávno není tím strojem, na kterém se Dáda Patrasová proháněla v nejmenované pohádce zámeckým parkem. V široké nabídce koloběžek se člověk, který s koloběžkou nepřišel nikdy do styku, orientuje jen velmi těžko. Následující povídání vám tedy budiž návodem, který vás koloběžkovým světem provede a na jehož základě si třeba i vyberete ten správný stroj...

Koloběžka stejně jako kolo nebo jakýkoliv jiný dopravní prostředek prošla dlouhým vývojem. Většina z nás pamětníků měla doma v dětských letech dřevěnou koloběžku s pogumovanými kolečky. Ti technicky zdatnější svařili několik trubek k sobě, ukradli mamince kolečka z kočárku a vytvořili stroj, který byl při troše štěstí schopen unést i dospělého člověka.

V průběhu času se koloběžka dobrala k nafukovacím kolečkům o průměru 12, 20, 26, 28 palců a to téměř v jakékoliv kombinaci poměru předního a zadního kola. Většina výrobců nabízí ocelové rámy s různými úpravami, k dostání jsou však již i koloběžky z hliníkových slitin nebo dokonce karbonu. Trend, zejména u závodních koloběžek je jasný – ušetřit na váze a maximálně zvýšit tuhost rámu.

Použití materiálu, velikosti koleček a komponentů koloběžky se liší právě podle účelu jejího použití.

Dětské koloběžky

Koloběžka, přiznejme si to, je od pradávna určena zejména pro děti. Výrobci to vědí a trh je dnes víceméně přesycen dětskými koloběžkami různých výrobců.

Koloběžky pro nejmenší děti mohou být klidně plastové, to však jen do okamžiku, kdy dítě vyroste a koloběžka jej už neuveze. Pro větší děti lze tedy doporučit koloběžky ocelové ať již na nafukovacích kolečkách, nebo i koloběžky skládací, které mají kolečka gumová. Některé z těchto koloběžek jsou vhodné i pro dospělé.

Koloběžky do města

Koloběžka je ideální dopravní prostředek na cesty městem. Pro tyto účely je ještě lepší než kolo, protože většinou vás řidič vezme do autobusu nebo tramvaje úplně bez problémů (skládací koloběžky) nebo jen s malým remcáním (12palcové koloběžky).

Pro krátké vzdálenosti, cesty do práce, z práce, na menší nákupy apod. lze doporučit skládací koloběžky pro dospělé, které leckdy i designově sladíte se svým stylem. Pokud si chcete po městě opravdu zajezdit, a to i na delší vzdálenost, chcete ve velké rychlosti vyskakovat obrubníky a třeba na koloběžce odvést nějaké to kilo nákupu, pak volte 12“ koloběžky s kvalitními pneumatikami a brzdami. S přimhouřením oka lze ve městě použít třeba i koloběžky 20“. Při použití koloběžek s předním kolem 28“ se už dostáváte do stejných problémů, které má v městě cyklista (pokud tedy není vaše město vybaveno vynikající sítí cyklostezek).

Koloběžky na výlety, silniční

Není nad to vyjet si na koloběžce na výlet mimo město. Koloběžka je vynikajícím průvodcem jak na asfaltu silnice první třídy, tak i na klasických českých vozovkách plných děr. Zde lze volit z velkého množství koloběžek, doporučit lze rozhodně nafukovací kola o velikosti 28, 26, 20 i 12“. Na koloběžky lze bez potíží namontovat přední nosič, obdobně jako na kole, některé modely nabízejí i sedátko. Pro silniční účely je vhodné uvažovat o co nejnižší světlosti (výšky stupátka nad silnicí) koloběžky. Nižší světlost vám ušetří energii, kterou budete před příjezdem do oblíbené hospůdky potřebovat.

Koloběžky na výlety, offroad

I jízda na koloběžce v terénu má něco do sebe. Tady je však nutné uvažovat vyšší světlost koloběžky. Není nic nepříjemnějšího, než když se vám stupátko neustále zadrhává o zem. Pokud se stupátko potká s opravdu vysokou překážkou, je potřeba počítat s dobře vyměřenými kotrmelci nejlépe mimo všudypřítomé kmeny stromů. Výrobci standardně nabízejí koloběžky s kvalitními odpruženými vidlicemi a vysokou světlostí, určené právě pro pohyb mimo silnici. Výjimkou nejsou ani kotoučové brzdy.

Offroad – sjezd

Speciální sjezdové koloběžky určené pro maniaky, kteří se řítí dolů letní sjezdovkou, jsou dnes již také k dostání. Vyznačují se vysokou světlostí, vysokou váhou a také vysokou cenou. Jsou vyrobené z velmi odolných materiáůl, osazené těmi nejlepšími downhillovými komponenty a jsou téměř nezničitelné. Pro sjezd lze ale s určitými úpravami použít i klasické koloběžky krosové.

Freestyle

Sjezdoví maniaci tíhnou často i k freestylu. Čas od času zahlédnete na BMX exhibici blázna, který metá salta a jiné triky na koloběžce. Pro tyto účely jsou vhodné jednak speciály od firmy MICRO (na poli skládacích koloběžek) nebo specielně upravené koloběžky MIBO (12“). Skočit si ovšem můžete na jakékoliv koloběžce, jen zvažte případné následky.

Závodní koloběžky

Chcete-li na koloběžce závodit nebo jezdit ve vyšších rychlostech delší vzdálenosti, šetřete na váze a přidejte na penězích. Závodní speciály jsou vybaveny těmi nejdražšími silničními komponenty, ocel bývá nahrazována slitinami hliníku a v posledních letech se objevují i karbonové speciály. Historie je nicméně důkazem toho, že dobře si lze zazávodit i na 12“ koloběžce.

Koloběžky uživatelské

Využití koloběžky je velmi různé. Své uplatnění nalezne např. jako pomocník ve skladu nebo v úpravě se čtyřmi kolečky jako opora nakupujícím maminkám, tatínkům a seniorům.
Dogscootering

Dogscootering je u nás zatím poměrně neznámá kratochvíle, která se však pomalu začíná dostávat do obliby. Máte psa? Nebaví vás s ním chodit na procházky? Vezměte ho na vyjížďku. Není nic lepšího než koloběžka tažená psem (kterému samozřejmě čas od času pomůžete). Pes se unaví, večer spí a vy můžete v klidu hrát poker se svými kamarády. Koloběžka lze pro tento účel použít jakákoliv, je nutné ji pouze lehce upravit úchytem na vodítko, případně jinými bezpečnostními prvky. Vězte, že v této disciplině se jezdí pravidelně soutěže i světového významu.

Ledoběžka

Je-li venku sníh a vše brání provozování vašeho oblíbeného sportu, nevadí. Vyměňte koloběžku za ledoběžku. Výrobky firmy ESLA jsou použitelné jak na sněhu, tak i na ledě, kde jezdí ještě rychleji než koloběžka samotná. Budete potřebovat jen tretry nebo speciální návleky na boty s hřebíčky vespod. Opravdu není nic krásnějšího než brázdit zamrzlé Lipno na ledoběžce, dokud se ovšem nepropadnete:) A chcete-li závodit: Není problém! Každy březen se ve finské Multii koná světový šampionát v ledoběhu v kategoriích sprint, 2000m a marathon (42km). Stačí se přidat.

 
 
 

Přidat komentář

 
 
 

 
 
 

Komentáře

Katka | 31.08. 2015 14:43

Ledobezka vypada rozhodne zajimave (jen nevim jak do kopce...) - ma skluznice, ktere se mazou podobne jako bezky nebo sjezdky? Trochu mne matou prilozene obrazky.. kdyz jsem si kupovala kolobezku (a cela rodina), bylo mi receno ze je to mestska (http://www.ksporting.cz/kolobezky/sulov-voyage-16-stribrna.html), kterou muzu vzit i do terenu - diky vyssi svetle vysce. Na obrazcich jsou ale uplne jine typy, tak ted nevim, jestli nekecali :_D

Nestor | 16.07. 2013 15:35

Dobrfd večer,bylo velmi předjemne9 užedt si dnes zase vyche1zku se psy bez toho, že se musedm dedvat na kousek kre1sne9 předrody, obaenhne9 ostnatfdm dre1tem, ještě nede1vno předurčene9 k vfdstavbě fotovoltaicke9 elektre1rny. Doufe1m, že podobnfd pocit zažijed i ostatned , kteřed se vydajed tedmto směrem .Děkuji současne9mu zastupitelstvu za to, že doke1zalo, aby se vše vre1tilo do původnedho stavu. http://dewgmmzqe.com [url=http://utunpeee.com]utunpeee[/url] [link=http://smwthla.com]smwthla[/link]

Chiroi | 12.07. 2013 12:19

Dobrfd večer, chtěl bych poděkovat současne9mu zastupitelstvu za poře1de1ned ze1jezdů do davidel, jsou to vždy pěkne1 představened a hezkfd ze1žitek, vždy mě to pohladed na duši, jsem moc re1d, že se prostřednictvedm našeho vfdborne9ho zastupitelstva mohu dostat do divadla. Přeji zastupitelstvu, aby ste1le dělalo kre1sne9 kulturned ze1jezdy do davidel a aby jezdilo ste1le vedce lided. Toto je nejlepšed zastupitelstvo, ktere9 me1me a doufe1m , že dlouho budeme medt. Milan Zelenfd
 

Newsletter

Vepište prosím zkratku organizace které patří tento web.

 

Naši partneři

 
YEDOO
 
Svět Koloběžek
 
Kickbike
 
ATEX
 
MARTIN BUGNER
 
Koloběžky NISTLER
 
KOLOBĚHSPORT PLZEŇ
 
Kolobezime
 
VELORAMA
 
COLLM
 
Mibo
 
Cocon
 
KISLINGER
 
Kolobezkovy Portal
 
 
 
2010 © Český svaz koloběhu | designed by AG25