Český svaz koloběhu

EUROCUP - sezona 2012 - 04.07. 2012

MS v koloběhu 2012

Naši chlapci a děvčata přivezli z 5. Mistrovství světa v koloběhu 5 titulů, na koloběžkový trůn usedla zpět legenda koloběžkového sportu, Alpo Kuusisto ...

Mistrovství světa je minulostí. Historicky největší počet účastníků prvěřily o uplynulém víkendu těžké tratě německého St. Wendelu a naši borci se určitě neztratili.

Sprinty

Jak bývá zvykem, šampionát zahajují sprinty, které naši borci umí velmi dobře. Opět nezklamala sprinterská líheň Ultimy – Vašek Barák porazil ve světovém rekordu 42,88s loňského mistra Evropy Iversena a stal se tak historicky druhým Čechem hlavní mužské kategorie, který se stal světovým šampionem.

Ve čtvrtečním odpoledni ho napodobili ještě Ivana DVořáková ve veteránkách a Marek Kadlec v juniorech. Další medaile si na krk pověsili kadeti Jurášek (bronz), Drietomská (stříbro) a veterán Jisl. Bramboru pak Pavlína Soukupová v ženské kategorii.

 Kritérium, štafety

Páteční odpoledne se odehrálo ve znamení kritéria a štafet na známé kopcovité trati Wendelinus park.

Mužské pole čítalo neskutečných 124 závodníků (mužů, veteránů a juniorů), jednalo se tedy o největší závod v koloběžkových dějinách. Od prvních metrů se jelo brutální tempo, které velmi rychle oddělilo zrno od plev a na čele zůstala pouze pětičlenná skupina ve složení Kuusisto, Immonen (FIN), Holanďan Tiemens a naši borci Jarda Odvárka a Honza Vlášek. Málem fatální vliv na konečný výsledek závodu měl pád Honzy Vláška cca 3km před cílem v šedesátikilometrové rychlosti (odhadem, nejrychleji běhám cca 58km/h, ale z koloběžky jsem nevyběhl), který jen o vlásek neposlal k zemi duo Odvárka, Tiemens. Finové poodskočili, ovšem v posledním stoupání se stala věc za poslední léta nevídaná, a totiž že Kai Immonen se zadýchal tak, že na něj lidově řečeno padla deka. To byla voda na mlýn Jardovi Odvárkovi, který lehce obhájil stříbro z MS 2010 před třetím Tiemensem. Pro zlato si s přehledem dojel koloběžkový král, dnes již osmatřicetiletý Alpo Kuusisto, který přiletěl den před tím na zapadlé letiště kdesi v Německu a zbylých 100km do St. Wendelu absolvoval na koloběžce:)

Překvapení přinesl ženský závod, kde zdánlivě neporazitelná Rosanne Reijne poněkud podcenila poslední zatáčku, kde ji brutálním způsobem šmíkla Wenda Zuijdam a bylo hotovo.

Obdobně to provedl Luc Teiles v poli veteránů a na Rcharda Jisla zbylo opět stříbro. Stálice Ivana Dvořáková vybojovala bronz stejně jako Honza Jurášek v kategorii kadetů. No a málem bych zapomněl na další zlatíčko juniora Marka Kadlece.

Mužské štafety přinesly neskutečné pole 22 mančaftů a rozhodovalo se až na cílové pásce, kde Holanďané poprvé v dějinách přesprintovali Finy. Naše barvy hájily nejlépe ultimátní štafety, áčko bylo třetí a béčko čtvrté. Ženy vybojovali pro naše barvy další bronz, stejně jako kadetky.

Maraton

Královskou disciplínou je bezesporu maraton a pořadatelé letos přichystali opravdu náročnou městskou trať s prudkým stoupáním a krkolomným sjezdem. Přestože se proslýchalo, že tempo se nepojede jakkoliv svižné, opak byl pravdou a hned v prvním kole to odpálila trojice Immonen, Ricci a Kadlec. K nim se v průběhu závodu dokázal připojit již jen Alpo Kuusisto. Marek Kadlec měl zaděláno na první velkou medaili v mužské kategorii, neboť šest kol před cílem po útoku Kuusista zůstal osamocen na třetím místě. V závěru se však dokázal vzchopit Kai Immonen a získal svoji jedinou individuální medaili na šampionátu. Stříbro bral překvapivě Ital Ricci a zlato zcela jasně stále ještě létající Fin Alpo Kuusisto.

Sílu českého mačaftu potvrzuje fakt, že v první dvacítce mužské kategorie bylo hned 11 českých reprezentantů!!!

Marek Kadlec navíc završil juniorský zlatý hattrick a Richard Jisl vybojoval své první veteránské zlato. Bronz přivezla ještě Kadetka Dvořáková.

Krásný šampionát završila finální velkolepá párty, z níž se ve dvě v noci loučil Alpo Kuusisto – s baťůžkem na zádech odjížděl na koloběžce na 100km vzdálené letiště, ráno se vracel zpět do Helsinek. Koloběžkový král je zpět, tak jak jsme ho vždy znali…

2. kolo EC - TOBLACH

Ve dnech 14. a 15. července uspořádala Elisa Viglio parádní eurocup v Italském Dobbiacu. Skoro celý víkend nám pršelo, ale více jak 55 lidí to přece jen neodradilo.
V sobotu se jela časovka na 4 kilometry. Trať vedla do prudkého stoupání a následně do houpavého profilu s hodně zatáčkami ve sjezdech. Tuto trať překvapivě nejlépe zajel Holanďan Martjin Tiemens. 2. Byl domácí ital Igor Ricci a 3. Marek Kadlec (KK Plzeň).

Ženám, jako vždy vévodila Rosanne Reijne, před druhou Vendou Zuidam a třetí Maxime Reine (všichni Holanďanky). Veterány vyhrál s přehledem Dalibor Cisár, juniory Marek Kadlec, kadetky Kristýna Dvořáková a kadety Jiří Gonda.
V noci na neděli Toblachem přecházel vydatný slejvák a ti, kteří spali ve stanech, se museli jít schovat do svých aut. Výprava z Plzně dala přednost apartmánu a druhý den to bylo na výkonech znát.
Okruh se jel stejný jako časovka s rozdílem devíti kol. Hned po startu začal Martjin, Marek a Igor určovat ostré tempo, které Igor neudržel, a na špici byli jen dva. V druhém kole Martjin Markovi trhnul a náskok se kolo od kola zvětšoval a pořadí už bylo téměř jasné. V pátém kole však Marek píchnul a naděje na druhé místo ztroskotala. Jako druhý dojel Igor a třetí německý junior Niklas Rother. Marek dojel čtvrtý za nimi a jako pátý, jak říká svým životním úspěchem, dojel Martin Kadlec (kk Plzeň), který v posledním kole trhnul své skupince. Ženy opět vyhrála Rosanne před druhou Maxime a jako třetí dojela Martina Kadlecová z Plzně. Veteránky vyhrála Ivana Dvořáková, veterány opět s velikým náskokem Dalibor Cisár Juniory Niklas Rother, kadetky Kristýna Dvořáková a kadety opět Jiří Gonda.
V neděli odpoledne se všichni rozjeli domů za krásného slunného počasí.

Od Marka Kadlece

1. kolo EC - LYON

Eurocupová sezona 2012 byla otevřena o víkendu ve francouzském Lyonu, kde Christophe Quineau přichystal vynikající závody spojené s pravou francouzskou pohostinností a gurmánstvím.

Na první mezinárodní mač sezony jsme vyrazili s panem inženýrem Hubem (dále čtěte též HubIng. – tedy Hubing), kolegou z mančaft ultimátního, letecky, neb jsme líní jezdit autem:) Při přeletu nad Ženevským jezerem byl z levého okénka vidět kompletní masiv Mont Blanku – znamení toho, že mělo být hezky. A také že ano.

V osvědčeném kempingu na břehu lyonského jezera se postupně sjela téměř kompletní světová špička – chyběli jen naši borci z Plzně a ultimátní esa, která se šetří na světový mač v půlce léta. K vidění bylo spousta nových tváří zejména z francouzské strany – kdosi přitáhl karbonovou Zockru, Bernard Deniaud vyprávěl o cestě na koloběžce do Dakaru a tak dále a tak dále.

Sobotní program byl odstartován časovkou na 2,5km, která se nepočítala do evropského poháru, ale zato se jela o 200€ a velký pohár pro vítěze. O první mezinárodní překvapení sezony se postaral loňský junior Martin (Holanďané čtou Martajn) Tiemens, který vyhrál o 3 sekundy před Kaiem Immonenem, další tři zpět jsem byl já, sekundičku pak dostal Markku Levanen. Rosanne Reijne zaostala pouze 15sekund za vítězem a skalpovala tak i mistra Hannu Vierikka:)

Následně jsem byl bohužel zrazen slovenskou spojkou Daliborem Cisárem, který mě vytáhl na lehký výklus do těžkého travnatého terénu, kde na mě již číhal velký kámen, který uvedl můj kotník do stavu vyvrtnutí.

Kritérium na 10km se již do EC počítalo a samozřejmě jsem si brousil zuby na vítězství – nakonec z toho bylo krásné asi 12.místo těsně před německým veteránem Funkem:) Inu není každý den posvícení.

Mazácký výkon podal Tiemens. Ihned po startu vyrazil, jako by mu ulétly včely (což je blbost, žádné s sebou neměl) a první kolo zajel ve stejném čase jako časovku. Skupina pronásledovatelů ve složení já, Kai Immonen, Hannu Vierikko, Markku Levanen, Jasper Stringa a 16letý německý borec neznámého jména se k pronásledování neměla a Tiemens obkroužil desítku sám s náskokem patnácti sekund, což znamenalo jediné – první EC vítězství pro mladého Holanďana. Co se dělo dále nevím, protože jsem si v půlce vystoupil a začal jet své vlastní tempo:) Skutečností zůstává, že druhé místo bral Kai v těsném špurtu s Vierikkem.

Štafety vyhráli Finové před Holanďany, kteří adoptovali Dalibora (odtud tedy asi vane vítr ohledně toho kamenu) a Ultimou ve složení já, Hubing a Hans Christian, která sice byla sedmá, ale fyzicky se cítila na bednu:)

Večer následovalo koupání v jezeře s vydrami a opulentní hostina barbecue s belgickým pivem a rozprávění se starými navrátilci typu Matteo Luzana, který stále vylepšuje svůj titanový monopost. Vše vyvrcholilo adopcí Christopha Quineau do Ultimy.

No a zpráva k maratónu? Krásná brutální trať se serpentinovým stoupáním a sjezdem dolů do města, kde byly kopce s profilem zdí. Na toto není úplně uděláno. Kai to odpálil hned na startu a jet s ním nechtěl téměř nikdo. Francouzský vrchař Luc Teilles dlouho okupoval druhý flíček – dokud si tedy neodpálil o asfalt půlku obličeje a nohu. Hannu Vierikko mi naděloval ve sjezdech víc a víc, abych ho nakonec nedojel. Dojel jsem tedy Luca na třetím fleku a solidárně jsem ho doprovodil do cíle k zaslouženému bronzu:)

Holanďani byli v kopcích neškodní, a tak je dokázal sundat i dravec ze slovenských Tater Dalibor Cisár, pro nějž to bylo, nepletu-li se, nejlepší overall umístění v EC.

Protože nemám k dispozici zatím oficiální výsledky, nevím přesně, jak dopadli ostatní, nicméně nějaké ty medaile cinkly pro kadeta Honzu Juráška z Lipníka a veteránku Alenu Dvořákovou odtamtéž.

Honza Vlášek

Ke stažení

 

 
 
 
 

Přidat komentář

 
 
 

 
 
 

Komentáře

ruler | 08.06. 2016 17:27

http://www.vedicastrologymagic.com/vedic-astrology.html http://www.astrologervinodkumar.com/Vashikaran-Specialist-Baba.html http://www.loveguruindia.com/love-marriage-specialist.html http://www.vashikaransutra.com/kamdev-vashikaran-mantra-for-sex.html http://www.astrologerhome.com/love-horoscope.html http://www.onlinevashikaran.com/vashikaran-specialist-expert-in-usa-uk.html http://www.vashikaranprediction.com/vashikaran.html http://www.lovesamrat.com/mohini-vashikaran-mantra.html http://www.spellsking.com/breakup-spells.html http://www.muslimastrologerwazifa.com/How-to-get-my-love-back.html http://www.loveblackmagicspells.com/business-court-case-divorce-problem-solutions.html http://www.moulanairfanhaider.com/best-astrologer.html http://www.muslimastrowazifa.com/islamic-wazifa-by-love-problem-solution.html http://www.marriageproblemsolution.com/love-marriage-problem-solution.html http://www.vashikaranpower.com/vashikaran-mantra-to-control-husband-anyone-get-back-lost-love.html http://www.astrologerabhisheksharma.com/get-lost-love-back-by-astrology-vashikaran.html http://www.islamicquransharif.com/love-marriage-spell.html http://www.ttl.co.in/Air/Delhi-to-brisbane-flights http://www.drjains.com/treatment-of-high-low-blood-pressure-in-india-punjab.html http://www.blackmagicislam.com/get-back-my-girlfriend.html http://www.lovespecialistfaridabegum.com/famous-muslim-astrologer.html http://www.vashikaranking.com/lovemarriagespecialist.html

Adidas Yeezy | 20.02. 2016 10:47

http://www.longchamp--outlet.com/ Longchamp Outlet Online http://www.nikeflyknit.org/ Nike Flyknit http://www.oakleysunglassesoutlet.name/ Oakley Sunglasses Outlet http://www.oakleyoutletstore.net.co/ Oakley Outlet http://www.tomsoutletstore.org/ Toms Outlet Online http://www.ralphlaurenoutletstoreonline.com/ polo ralph lauren outlet http://www.katespadeoutletsstore.com/ Kate Spade Outlet http://www.air-max2015.org/ air max 2015 http://www.adidasoutletstore.org/ Adidas Outlet Store http://www.cheapraybansunglasses.org/ ray ban sunglasses http://www.nikeoutletsstore.com/ Nike Outlet Store http://www.yeezyboost.org/ Adidas Yeezy http://www.nikeoutletfactorystore.com/ Nike Factory Outlet http://www.longchampoutletstore.us.com/ longchamp outlet online http://www.katespade-outlet.org/ kate spade outlet http://www.nfljerseyswhosale.us.com/ NFL Jerseys http://www.oakleysunglassescheap.net.co/ cheap oakley http://www.airmax2016.us.com/ Air Max http://www.raybanoutletsunglasses.net/ Ray Ban Outlet

Toms Shoes Outlet Online | 16.12. 2015 04:39

http://www.oakleysunglassesoutlet.name/ Oakley Outlet http://www.oakleyoutletstore.net.co/ Oakley Outlet Store http://www.raybanoutletstoresonline.net/ ray ban outlet http://www.ray-bansunglasses.top/ Ray Ban Sunglasses Outlet http://www.tomsoutletstore.org/ Toms Shoes http://www.ralphlaurenoutletstoreonline.com/ polo outlet http://www.katespadeoutletsstore.com/ Kate Spade Outlets http://www.air-max2015.org/ nike air max 2014 http://www.uggoutlets.net/ Uggs Outlet http://www.cheapraybansunglasses.org/ ray ban sunglasses http://www.yeezyboost350.us.com/ Yeezy http://www.nikeoutletsstore.com/ Nike Shoes Outlet http://www.yeezyboost.org/ Yeezy 350 http://www.longchampoutletstore.us.com/ longchamp outlet http://www.katespade-outlet.org/ kate spade outlet http://www.oakleysunglassescheap.net.co/ oakley sunglasses

oakley sunglasses | 16.10. 2015 06:56

<ul> <li>Our Favorite Pictures Shared On National Handbag DayOct 15, 2015 by Megs Mahoney Dusil in National Handbag Day</li> </ul> Here's Kirsten <a href="http://www.coachoutlet-storeonline.com/">Coach Outlet Store Online</a> Dunst, <a href="http://www.raybansunglasses.net/">Ray-Ban Sunglasses</a> attending the second season premiere of Fargo in Hollywood Wednesday night. She's wearing a stunning leather Proenza <a href="http://www.oakleysi.us.com/">oakleysi.com</a> Schouler <a href="http://www.cheapray-bansunglasses.us.com/">Cheap Ray-Ban Sunglasses</a> ensemble <a href="http://www.michaelkorsmk.us.com/">Michael Kors</a> paired with a sculptural pair of <a href="http://www.coachoutlet-factorystore.us.com/">Coach Factory Outlet</a> Salvatore Ferragamo <a href="http://www.ray-bansunglasses.it/">Ray Ban</a> Art Deco <a href="http://www.michaelkorsfactoryoutletonline.us.com/">Michael Kors Outlet Online Sale</a> Sandals. Kirsten's <a href="http://www.marcsbymarcjacobs.com/">Marc By Marc Jacobs</a> stacked heel sandals are available exclusively through <a href="http://www.coach-outlet-online.us.com/">Coach Outlet</a> Salvatore Ferragamo's Beverly <a href="http://www.truereligionoutletjeans.us.com/">True Religion Jeans</a> Hills boutique.<a href="http://www.sunglassesoutlet.com.co/">Oakley Sunglasses Outlet</a> This week, as we gear up to <a href="http://www.louboutinoutlet.com.co/">Louboutin Outlet</a> celebrate National Handbag Day, we want to share some of our <a href="http://www.raybanaviatorsunglasses.us.com/">Ray-Ban Aviator Sunglasses</a> favorite <a href="http://www.marcjacobsoutletstores.com/">Marc Jacobs Outlet</a> stories that involve <a href="http://www.valentinoshoes.com.co/">Valentino Shoes</a> bags. When I've <a href="http://www.beatsheadphonesblackfriday.us.com/">Beats Headphones Black Friday</a> chatted with <a href="http://www.coachoutlet-storeonline.com/">Coach Outlet</a> handbag lovers, I <a href="http://www.rayban.us.org/">Ray-Ban Sunglasses</a> end up hearing some really <a href="http://www.polo-ralphlauren.us.com/">Polo Ralph Lauren</a> crazy stories of the lengths people go through to get <a href="http://www.tomsshoe.us.com/">Toms Shoes</a> the bag of their dreams.I am no different, <a href="http://www.coachfactoryoutlet-online.us.com/">Coach Outlet</a> and in the very beginning of the PurseBlog days, I went through great trials to get my hands on one of <a href="http://www.michaelkorshandbagsoutlet.us.com/">Michael Kors Outlet</a> most covetable It Bags of all time.<a href="http://www.louisvuittonoutlet.us.com/">Louis Vuitton Outlet</a> Rewind to <a href="http://www.oakleyvaultsunglasses.com/">Oakley Vault Sunglasses</a> August of 2005: I was in <a href="http://www.coachoutletstoresonline.com/">Coach Factory Outlet</a> Cologne, <a href="http://www.outletgucci.us.com/">Gucci Outlet</a> Germany, <a href="http://www.portemonnaiepascher.com/">Chanel Porte Monnaie Pas cher</a> visiting Vlad <a href="http://www.tiffanyandcojewelry.us.com/">Tiffany And Co Jewelry</a> he was <a href="http://www.chiflatirons.us.com/">Chi Official Website</a> in grad <a href="http://www.coachoutletonlinecoachfactory.us.com/">Coach Factory Outlet</a> school. <a href="http://www.raybanwayfarersunglasses.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> The Chloé <a href="http://www.louisvuittonoutlet.us.com/">Louis Vuitton</a> Paddington <a href="http://www.coach-outletstores.us.com/">Coach Factory Outlet</a> was the <a href="http://www.oakleystoreonline.us.com/">Cheap Oakley Sunglasses</a> most sought-after <a href="http://www.cheapnikeairmaxes.com/">Cheap Nike Air Max</a> bag of the day, and I wanted one to <a href="http://www.katespadeoutletonline.us.com/">Kate Spade Outlet Online</a> call my own. The <a href="http://www.femmeportefeuille.com/">Portefeuille Femme Chanel</a> bag was sold <a href="http://www.louisvuittonoutletonline.us.com/">Louis Vuitton Outlet</a> Outlet Stores Online <a href="http://www.ray-banoutlet.us.org/">Cheap Ray Ban Sunglasses</a> everywhere, and the <a href="http://www.oakleysunglassesinc.us.com/">Oakley Outlet</a> more I looked, the more I realized my chance of getting one <a href="http://www.coachoutletstores.us.org/">Coach Outlet</a> incredibly <a href="http://www.chanel-outlet.us.com/">Chanel Outlet</a> slim. <a href="http://www.sacblancpascher.com/">Sac Chanel Blanc Pascher</a> Every online <a href="http://www.pascherhermes.com/">Sac hermes</a> store was <a href="http://www.raybanspascher.com/">Ray Ban Pas Cher</a> sold-out, so I started to call <a href="http://www.truereligionoutletstores.us.com/">True Religion Jeans</a> boutiques in Europe to <a href="http://www.michaelkorshandbags.us.com/">Michael Kors Handbags</a> if any of them <a href="http://www.valentinoshoeswebsite.com/">Valentino Shoes On Sale</a> had a Paddington by chance. <a href="http://www.truereligionoutletjeans.us.com/">True Religion Outlet</a> I specifically <a href="http://www.andcotiffany.us.com/">Tiffany And Co</a> remember calling <a href="http://www.michaelkorsoutletsstore.cc/">Michael Kors</a> the Chloé <a href="http://www.chiflatironofficial.us.com/">Chi Hair Straightener Website</a> boutique in Paris <a href="http://www.michaelkorsmk.us.com/">Michael Kors Outlet</a> and the <a href="http://www.truereligion-jeans.us.com/">True Religion Jeans</a> sales associate literally laughed at me and <a href="http://www.valentinoshoesonsale.com/">Valentino Shoes on Sale</a> said, in a <a href="http://www.louis-vuittonus.com/">Louis Vuitton Outlet</a> perfect French <a href="http://www.oakleysunglassesstores.us.com/">Cheap Oakley Sunglasses</a> accent, &quot;A Paddington?! <a href="http://www.michaelkorsfactorystore.us.com/">Michael Kors Outlet</a> Everybody wants <a href="http://www.louisvuittonoutletonline.us.com/">Louis Vuitton</a> a Paddington, nobody has one!”I called the <a href="http://www.hollisteroutlet.us.com/">Hollister Outlet</a> Chloé Munich <a href="http://www.valentinoboots.com/">Valentino Boots</a> next, and Vlad spoke to the <a href="http://www.hermesbag.us.com/">Hermes Bag</a> sales associate <a href="http://www.tomsoutlet.us.com/">Toms Shoes Outlet Online</a> in coach factory stores online sale! </p> <ul> <li>Bag of the Week: Fendi Large Shearling Peekaboo BagOct 15, 2015 by Amanda Mull in Bag of the Week,Fendi</li> </ul> German, explaining <a href="http://www.abercrombieandfitchoutlets.com/">Abercrombie Outlet</a> just how <a href="http://www.sacportefeuillepascher.com/">Sac Longchamp</a>much I <a href="http://www.raybansunglasseswholesale.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> wanted a Paddington and that he was <a href="http://www.louboutin.us.com/">Christian Louboutin Shoes</a> desperately <a href="http://www.raybansunglassesco.us.com/">Ray-Ban Sunglasses</a> to track <a href="http://www.red-bottomshoes.us.com/">Red Bottom Shoes</a> one <a href="http://www.jewelryoutlet.com.co/">Tiffany And Co</a> down for me. <a href="http://www.christianlouboutinoutletonline.us.com/">Christian Louboutin Outlet Online</a> The associate told him <a href="http://www.coachoutletfactorystores.us.com/">Coach Factory Outlet</a> we were <a href="http://www.rayban.us.org/">Cheap Ray Ban Sunglasses</a> luck; they had a wine- <a href="http://www.tomsoutlets.us.com/">Toms Shoes Outlet Online</a> colored Chloé <a href="http://www.chiflatironofficial.us.com/">Chi Flat Iron Official</a> Paddington they been <a href="http://www.hollisteroutlet.us.com/">Hollister Clothing Store</a> holding for a customer <a href="http://www.truereligionfactoryoutlet.us.com/">True Religion Outlet</a> who did <a href="http://www.oakleysunglasseswebsite.com/">Oakley Sunglasses</a> not arrive back from vacation in time, so the bag <a href="http://www.chiflatironblackfriday.com/">Chi Hair Straightener Black Friday</a> was just being released from the hold that <a href="http://www.coco-chanel.us.com/">Chanel Handbags</a> day. We asked if we <a href="http://www.raybanssunglasses.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> could come sometime <a href="http://www.louisvuitton-outletsale.com/">Louis Vuitton Outlet</a> the <a href="http://www.sacamainportefeuille.com/">Porte Monnaie Chanel</a> week to get it, but <a href="http://www.guccisneakers.us.com/">Gucci Shoes</a> she <a href="http://www.michael-kors-outletonline.us.com/">Michael Kors Outlet</a> explained that <a href="http://www.truereligionoutletstores.us.com/">True Religion Outlet</a> there <a href="http://www.chiflatironblackfriday.com/">Chi Flat Iron Official Website</a> was a long list <a href="http://www.guccisneakers.us.com/">Gucci Sneakers</a> of people wanting a <a href="http://www.pradahandbags.us.org/">Prada Handbags Outlet</a> and she <a href="http://www.saccuirmarron.com/">sac a main</a> would hold it for us just for that day. The <a href="http://www.sacblanc.com/">Sac Chanel Blanc</a> is slowly creeping up on <a href="http://www.tomsoutletshoes.us.com/">Toms Shoes</a> us <a href="http://www.tiffanyoutlet.us.org/">tiffany Outlet</a> (yay!), and we want you to <a href="http://www.chanel-outlet.us.com/">Chanel Handbags</a> kickstart things by <a href="http://www.oakleysunglassesstores.us.com/">Oakley Sunglasses</a> shopping the weekend's nine best <a href="http://www.jacobsmarcjacobs.com/">Marc Jacobs Handbags</a> shoe deals! <a href="http://www.portefeuillesfemme.com/">Portefeuille Chanel Femme</a> We found <a href="http://www.raybansunglassesoutlet.us.org/">Ray Ban Sunglasses Outlet</a> great <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineeco.us.com/">Michael Kors Outlet</a> sandals from Aquazzura and <a href="http://www.louboutinshoes.com.co/">louboutin Shoes</a> Prabal <a href="http://www.louboutinoutlet.us.com/">Christian Louboutin</a> Gurung <a href="http://www.coachstoreoutletonline.us.com/">Coach Outlet Store Online</a> and <a href="http://www.coach-factory-outletonline.us.com/">Coach Factory Outlet</a> winter boots to get <a href="http://www.louboutinoutlet.us.com/">Christian Louboutin Outlet</a> you ready for the colder <a href="http://www.outletonlineburberry.com/">Burberry Outlet</a> weather (boo!) from Taryn <a href="http://www.truereligionoutlet.us.org/">True Religion Outlet</a> and Iro. <a href="http://www.marcjacobsmarcjacobs.com/">Marc By Marc Jacobs</a> Shop all these <a href="http://www.cheapraybansunglasses.com.co/">Cheap Ray Ban Sunglasses</a> great deals before they sell out! Here's Amal <a href="http://www.factorystoreonline.com/">Coach Factory Outlet Online</a> Clooney, <a href="http://www.coach-outletstoresonline.us.com/">Coach Factory Outlet</a> to a press conference <a href="http://www.coach-outletstoresonline.us.com/">Coach Outlet Store Online</a> in London about <a href="http://www.redbottom.us.com/">Red Bottom Shoes</a> unrest in the Maldives.a show full of handbags every season.<a href="http://www.raybansunglassesco.us.com/">Ray Ban Outlet Store</a> black leather Dolce &amp; Gabbana <a href="http://www.coachoutletco.us.com/">Coach Outlet</a> Last Minute <a href="http://www.cheapoakleysunglasses.com.co/">Cheap Oakley Sunglasses</a> Bag, <a href="http://www.marcbymarcjacobs.us.com/">Marc By Marc Jacobs</a> which is not yet available to individuals not actively <a href="http://www.michaelkorsstoreoutlet.us.com/">Michael Kors Outlet</a> pursuing justice for an unlawfully <a href="http://www.louisvuittonoutlet-store.com/">Louis Vuitton Outlet</a> jailed <a href="http://www.usoakleysunglasses.us.com/">Oakley Sunglasses</a> former <a href="http://www.giuseppezanotti.us.com/">Giuseppe Zanotti</a> president of the Maldives. SORRY. </p> <ul> <li>BagOct 15, 2015 - Many people are familiar with the Coach Outlets stores in various outlet malls throughout the country, but did you know you can also get those</li> </ul> Creative director Nicolas Ghesquiere does far more that’s just as worthy of note, of course, but LV is, first and foremost, a brand concerned with its leather goods. One <a href="http://www.valentinoboots.com/">Valentino Outlet</a> of our <a href="http://www.onlinecoachoutlet.us.com/">Coach Outlet Store Online</a> favorite handbag collections belongs to the new Nicky Rothschild, formerly Nicky Hilton.<a href="http://www.thenorth-face.us.com/">The North Face Outlet</a> We've covered <a href="http://www.coachoutletfactoryonline.us.com/">Coach Outlet</a> many bags twice <a href="http://www.christianlouboutinsale.us.com/">Christian Louboutin</a> (here <a href="http://www.pradaoutletstore.us.com/">Prada Outlet</a> and here),<a href="http://www.valentinowedges.com/">Valentino Wedges</a> and <a href="http://www.michaelkors-factoryoutlet.us.com/">Michael Kors Outlet</a> one <a href="http://www.oakleystoreonline.us.com/">Oakley Sunglasses</a> of <a href="http://www.truereligions.us.com/">True Religion Jeans</a>the reasons <a href="http://www.beatsbydrdre.com.co/">Beats By Dre</a> we <a href="http://www.jeansoutlet.com.co/">True Religion Outlet Store Online</a> adore Nicky <a href="http://www.valentinorockstudshoes.com/">Valentino Rockstud</a> is <a href="http://www.michaelkorsoutletonlines.us.com/">Michael Kors Outlet</a> because <a href="http://www.raybanoutletonline.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> she is genuinely a <a href="http://www.coachoutletstore.us.com/">Coach Factory Outlet</a> kind and gracious person. We are planning <a href="http://www.coachoutletonlinecoachfactory.com/">Coach Outlet Online</a> to <a href="http://www.coachpurses.us.com/">Coach Purses</a> take a <a href="http://www.sackelly.com/">Chanel Porte Monnaie</a> peek into her bag <a href="http://www.chiofficialwebsite.com/">Chi Official Website</a> sometime soon, which I <a href="http://www.beatsbydreheadphone.us.com/">Beats By Dre Headphones</a> know you all will <a href="http://www.portefeuillepascher.com/">Sac Chanel</a> love! One of our <a href="http://www.coachoutlet-factorystore.us.com/">Coach Outlet Online</a> favorite California-based brands, Linea Pelle, tapped Nicky <a href="http://www.oakleysi.us.com/">Oakley Sunglasses</a> Hilton to <a href="http://www.oakleysun-glasses.us.com/">Oakley Sunglasses</a> create a line of bags. <a href="http://www.raybanoutletonline.us.com/">Ray Ban Outlet</a> The bags exude the laid-back style we've <a href="http://www.tomsoutlet.in.net/">Toms Outlet</a> come to expect <a href="http://www.oakleysunglasses.com.im/">Oakley Sunglasses</a> from Linea Pelle, all with <a href="http://www.katespades.us.com/">Kate Spade Outlet</a>Nicky's touch. <a href="http://www.valentinosandals.com/">Valentino sandals</a> The bags <a href="http://www.michaelkorsoutletco.us.com/">Michael Kors Outlet</a> include a <a href="http://www.michaelkorsmichael.us.com/">Michael Kors Outlet</a> crossbody <a href="http://www.outlet-michaelkors.us.com/">Michael Kors Outlet</a> bag,<a href="http://www.pradaoutletstore.com/">Prada Outlet Store</a> chic satchel, <a href="http://www.outlet-coach.us.com/">Coach Factory Outlet</a> round <a href="http://www.polosralphlauren.us.com/">Ralph Lauren Outlet</a> canteen <a href="http://www.cheapbeatsbydre.us.com/">Cheap Beats By Dre</a> and the <a href="http://www.christian-louboutinshoes.us.com/">Christian Louboutin Shoes</a> perfect clutch.<a href="http://www.true-religionjeans.com.co/">True Religion Jeans</a> Right <a href="http://www.valentinoshoes.com.co/">Valentino Rockstud Shoes</a> now you <a href="http://www.ray-bans.us.com/">Ray Ban Outlet</a> can get 20% off <a href="http://www.abercrombieoutlets.us.com/">Abercrombie Outlet</a> the <a href="http://www.tiffany.us.org/">Tiffany.com</a> collection for 48 hours <a href="http://www.tiffanyandco.us.com/">Tiffany And Co</a> only <a href="http://www.louisvuittonoutletonline.us.com/">Louis Vuitton Outlet Stores</a> by <a href="http://www.coachonlinestore.us.com/">Coach Outlet Store Online</a> entering <a href="http://www.oakleysunglasseses.us.com/">Oakley Sunglasses</a> at checkout. Don't <a href="http://www.beatsbydrdreheadphone.us.com/">Beats Headphones Black Friday 2015</a> out; <a href="http://www.ray-banoutlet.us.org/">Ray Ban Sunglasses</a> support a brand we love <a href="http://www.chiflatirons.com.co/">Chi Flat Irons</a> a person <a href="http://www.oakleyglassesoutlet.us.com/">Oakley Sunglasses Outlet</a> we love even <a href="http://www.burberryoutlet-online.us.com/">Burberry Outlet Online</a> by purchasing <a href="http://www.valentinoshoe.com/">Valentino Rockstud</a> one of her super <a href="http://www.louisvuittonoutlet-online.com/">Louis Vuitton Outlet</a> stylish bags! Prices <a href="http://www.christianlouboutinshoesoutlet.us.com/">Christian Louboutin Shoes</a> range from $98 – $420, and <a href="http://www.ray-bansoutlet.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> you <a href="http://www.officialoakleysunglasses.us.com/">Oakley Sunglasses</a> can shop them all out via <a href="http://www.truereligionoutlets.us.com/">True Religion Outlet</a> Pelle <a href="http://www.burberryoutlet-online.us.com/">Burberry Outlet</a> right now!Since hitting the scene a mere three years ago, Mansur Gavriel has made a <a href="http://www.valentinorockstudshoes.com/">Valentino Rockstud Shoes</a> name for itself quickly and strongly. <ul> <li>The 25 Best Bags of Paris Fashion Week Spring 2016Oct 15, 2015 by Amanda Mull in Fashion Week</li> </ul> Both Amanda <a href="http://www.chiflatiron.org/">Chi Flat Iron</a> and I <a href="http://www.katespadesoutlet.us.com/">Kate Spade Outlet</a> are major fans of the brand and have a few Mansur Gavriel <a href="http://www.celinehandbags.us.com/">Celine Handbags Outlet</a> bags <a href="http://www.modeldesacpascher.com/">model de Sac Chanel pas cher</a> that we carry <a href="http://www.coandtiffany.us.com/">Tiffany Jewelry</a> often <a href="http://www.tiffanyandco.us.org/">Tiffany And Co</a> and really <a href="http://www.coachoutletonlinesale.us.com/">Coach Outlet Store Online</a> adore. (I reviewed my <a href="http://www.beatsbydreblackfriday.us.com/">Beats By Dre Black Friday</a> Bucket Bag here). What many <a href="http://www.outletnorthface.us.com/">The North Face Outlet</a> people <a href="http://www.modeldesac.com/">Model De Sac Chanel</a> know <a href="http://www.beatsbydrdre.us.com/">Beats By Dr Dre</a> Mansur Gavriel is <a href="http://www.valentino.com.co/">Valentino Rockstud Shoes</a> the brand's <a href="http://www.valentinoshoes.us.org/">Valentino Shoes</a> bags are popular and <a href="http://www.truereligionoutletco.us.com/">True Religion Jeans</a> sold <a href="http://www.coachoutletfactorystoresonline.com/">Coach Factory</a> in minutes,<a href="http://www.valentinoshoe.com/">Valentino Shoes</a> but aside <a href="http://www.hermesbeltsoutlet.com/">Hermes Outlet</a> from that, the women behind Mansur Gavriel tend to <a href="http://www.tiffanyoutletstore.us.com/">Tiffany Outlet</a> play <a href="http://www.sacsblanc.com/">Sac Chanel vuir blanc</a>things <a href="http://www.michaelkorsoutletinc.us.com/">Michael Kors Outlet Online</a> close to the vest and give relatively few <a href="http://www.cheaphairstraighteners.us.com/">Cheap Hair Straighteners</a> interviews. <a href="http://www.coachfactory-outlet.us.org/">Coach Factory Outlet</a> We love <a href="http://www.oakleysunglassesinc.us.com/">Oakley Sunglasses</a>, purity of form, <a href="http://www.raybansoutlet.us.com/">Ray Ban Outlet</a> and <a href="http://www.coachfactory-outletstores.us.com/">Coach Outlet</a> material quality.<a href="http://www.valentino.com.co/">Valentino Shoes</a> When designing we are most often <a href="http://www.tiffany.us.org/">Tiffany And Co</a> drawn to <a href="http://www.celine-handbags.com/">Celine Handbags</a> material above <a href="http://www.louisvuitton.us.org/">Louis Vuitton</a> all else. <a href="http://www.coachpurses.us.com/">Coach Outlet</a> Back <a href="http://www.raybanwayfarersunglasses.us.com/">Ray Ban Wayfarer Sunglasses</a> in 2012, we fell in love with a very <a href="http://www.coachoutletstoresonline.com/">Coach Outlet Store Online</a> quality of classic Italian vegetable <a href="http://www.tomsoutletshoes.us.com/">Toms Shoes Outlet Online</a> tanned leather. We <a href="http://www.redbottomshoe.us.com/">Red Bottom Shoes</a> wanted to <a href="http://www.louboutin.us.com/">Louboutin Shoes</a> use the rich and <a href="http://www.clshoesoutletonline.com/">Christian Louboutin Shoes</a> nostalgic material to create beautiful handbags, <a href="http://www.raybansunglassessale.us.com/">Cheap Ray Ban Sunglasses</a> and <a href="http://www.coachfactory-outletstores.us.com/">Coach Factory Outlet</a> felt <a href="http://www.sacenpaille.com/">Mocassin Sac Chanel</a> simple <a href="http://www.coachoutletonlinesale.us.com/">Coach Outlet Online</a> and <a href="http://www.raybansunglassesoutlet.us.org/">Ray Ban Outlet</a> iconic shapes could best <a href="http://www.raybanaviatorsunglasses.us.com/">Ray Ban Sunglasses</a> translate <a href="http://www.ralphlaurenoutlets.us.com/">Ralph Lauren Outlet</a> beauty of the material.<a href="http://www.abercrombieandfitchoutlet.us.com/">Abercrombie And Fitch</a> Happy Friday, <a href="http://www.ray-bansoutlet.us.com/">Cheap Ray Ban Sunglasses</a> Roundup <a href="http://www.coachonlinestoresoutlet.com/">Coach Outlet Store Online</a> readers! How is your October going so <a href="http://www.christianlouboutinshoes.com.co/">Christian Louboutin Shoes</a> far? <a href="http://www.valentinooutletshoes.com/">Valentino Outlet</a> We hope you <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineeco.us.com/">Michael Kors Outlet Online</a> are <a href="http://www.beatsbydreheadphones.com.co/">Beats By Dre Headphones</a> enjoying autumn; we certainly are. <a href="http://www.redbottom.us.com/">Red Bottom</a> This busy season is <a href="http://www.coandtiffany.us.com/">Tiffany And Co</a> marching <a href="http://www.tiffanyandco2015.com/">Tiffany and co</a> along, <a href="http://www.coachfactoryoutlet-online.us.com/">Coach Factory Outlet Online</a> and our members are <a href="http://www.michaelkorsstoreoutlet.us.com/">Michael Kors Outlet Stores</a> pace by <a href="http://www.michaelkorssoutlet.us.com/">Michael Kors Outlet</a> shopping and chatting about the <a href="http://www.andcotiffany.us.com/">Tiffany Outlet</a> bags, <a href="http://www.saclouisvuittons.com/">Sac Louis Vuitton</a> shoes, and <a href="http://www.abercrombieoutlets.us.com/">Abercrombie And Fitch</a> on the <a href="http://www.true-religionjeans.us.com/">True Religion Jeans</a> PurseForum.<a href="http://www.coachfactoryoutletonlines.us.com/">Coach Factory Outlet Online</a> This <a href="http://www.tiffanyoutlet.com.co/">tiffany Outlet</a>, in honor of tomorrow's National Handbag Day, we thought it would be fun to focus on what's <a href="http://www.jewelryoutlet.com.co/">Jewelry Outlet</a> inside <a href="http://www.chiflatiron2015.com/">Chi Flat Iron 2015 Sale</a> some of the fabulous bags in our members' <a href="http://www.coachfactoryoutletcoachoutletonline.com/">Coach Factory Outlet</a> collections. We hope <a href="http://www.officialoakleysunglasses.us.com/">Cheap Oakley Sunglasses</a> you enjoy <a href="http://www.tiffany.us.org/">tiffany.us.org</a> our visits to Cèline, <a href="http://www.christianlouboutinco.us.com/">Christian Louboutin</a> Hermès, Chanel and more.Demi Lovato was recently spotted leaving the UK's Heathrow <a href="http://www.coco-chanel.us.com/">Chanel Handbags</a> with a <a href="http://www.coachfactoryoutletonlines.us.com/">Coach Factory Outlet</a> classic black Céline Luggage Tote. If <a href="http://www.truereligionoutletco.us.com/">True Religion Outlet</a> anyone knows where I <a href="http://www.tiffanyoutletstore.us.com/">Tiffany And Co</a> find Demi's <a href="http://www.saccuirmarron.com/">Sac Chanel</a>-print baseball jacket, I'd be much obliged. <ul> <li>Valentino’s Spring 2016 Runway Bags Relied on African ImageryOct 15, 2015 by Amanda Mull in Fashion Week,Valentino </li> </ul> <a href="http://www.cheapray-bans.us.com/">ray ban outlet online,ray ban sunglasses outlet,booooom ray ban outlet site wayfarers,ray ban outlet store,ray ban sunglasses,cheap ray ban sunglasses,ray-ban sunglasses,ray ban sunglasses cheap,cheap ray ban sunglasses,cheap ray ban,cheap ray ban</a> <a href="http://www.redbottomshoes.us.com/">red bottom shoes christian louboutin,louis vuitton red bottom shoes,red bottom shoe protectors,men's louis vuitton red bottom shoes,cheap red bottom shoes,red bottom shoes for women,discount red bottom shoes,red bottom shoes men,christian louboutin heels online store,red bottom shoes</a> <a href="http://www.oakleysunglassesvault.us.com/">Oakley Sunglasses,Cheap Oakley Sunglasses,Oakley outlet,Oakley Outlet Store Online,Oakleys,Cheap Oakleys,Oakley Sunglasses Outlet,Oakley Sunglasses Wholesale,Cheap Oakley Sunglasses Outlet Online,Oakley Sunglasses Men,Men's Sunglasses</a> <a href="http://www.oakleysunglassesco.us.com/">cheap oakley sunglasses wholesale,cheap oakley sunglasses for sale,low price oakley sunglasses,low priced oakley sunglasses,cheap oakley sunglasses outlet,oakley sunglasses sale,cheap oakley sunglasses,oakley 5969 sunglasses,cheapest oakley sunglasses in the world,oakley sunglasses</a> <a href="http://www.ray-ban.us.org/">discount ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses outlet store,men's ray ban sunglasses outlet,cheap ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses outlet store,ray ban sunglasses outlet,ray bans sunglasses outlet,Cheap ray ban sunglasses outlet</a> <a href="http://www.oakleysunglassessi.us.com/">cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses sale,oakley sunglasses outlet,fake oakley sunglasses,discount oakley sunglasses,Oakley Holbrook Sunglasses,oakley 5969 sunglasses,oakley sunglasses wholesale,oakley sunglasses men,cheap oakley sunglasses 90% off,sunglass hut,oakley prescription sunglasses</a> <a href="http://www.tomsoutlet.us.com/">toms shoes outlet store online,toms shoes,toms outlet,cheap toms,toms shoes outlet,toms outlet store locations california,toms outlet toms classic canvas ashp,tom shoe outlet store,girls toms bimini shoes,toms shoes company,toms shoes clearance,toms shoes coupon code,toms high top shoes 8,toms shoes sale</a> <a href="http://www.onlinemichaelkorsoutlet.us.com/">official michael kors outlet online,,michael kors outlet online us,bought michael kors outlet online,review michael kors outlet online,is there a michael kors outlet online,michael kors outlet online store,michael kors outlet online sale,michael kors outlet online,michael kors outlet,michael kors</a> <a href="http://www.oakleysglasses.us.com/">oakley sunglasses,cheap oakley sunglasses,discount oakley sunglasses,oakley prescription sunglasses,fake oakley sunglasses,oakley sunglasses outlet,oakley outlet,oakley store,oakley sunglasses wholesale,Cheap Oakley Sunglasses Outlet Online,oakley outlet vacaville</a> <a href="http://www.marcbymarcjacobs.us.com/">Marc Jacobs Outlet,Marc By Marc Jacobs handbags,Marc Jacobs Outlet Store,Marc Jacobs,Marc Jacobs Outlet Online,Marc by marc jacobs outlet i Los Angeles, CA, USA Marc by Marc Jacobs Outlet, Marc by Marc Jacobs Los Angeles</a> <a href="http://www.outletcoach.us.com/">Coach Outlet,Coach Outlet Stores,Coach Outlet Online,Coach Factory Outlet,Coach Outlet Store Online,Coach Purses, Coach Handbags, Coach Shoes, Coach Diaper Bags,Coach Sunglasses</a> <a href="http://www.louisvuittonoutlet.us.com/">louis vuitton,handbags louis vuitton outlet,louis vuitton outlet online,louis vuitton handbags on sale outlet,Shop Designer Handbags,authentic louis vuitton outlet,louis vuitton outlet handbags,louis vuitton handbags,louis vuitton bags,louis vuitton purses,louis vuitton sale,louis vuitton shoes,louis vuitton sunglasses,Louis Vuitton New Orleans Saks Store in USA louis vuitton</a> <a href="http://www.ray-bansunglasses.us.com/">ray-ban sunglasses for women,cheap ray-ban sunglasses sale under 14.99$,polarized ray-ban sunglasses,ray-ban sunglasses rb 3025 58 aviator,discount ray-ban sunglasses,ray-ban wayfarer sunglasses,fake ray-ban sunglasses,ray ban,ray ban outlet,Ray Ban Sunglasses Outlet Store Online</a> <a href="http://www.michaelkorshandbagsoutlet.us.com/">michael kors handbags outlet,michael kors outlet clearance,michael kors outlet locations,michael kors outlet online store 49.00 outlet,michael kors outlet stores,michael kors handbags,michael kors purses outlet,michael kors outlet,michael kors outlet online,cheap michael kors handbags</a> <a href="http://www.coachoutlet-factoryonline.us.com/">Coach Factory Outlet,Coach Outlet,Coach Factory Outlet Stores ,Coach Purses, Coach Off black friday,Coach Outlet Store Online sells Coach handbags,Coach Bags,Coach Sunglasses,Compare Prices for Coach</a> <a href="http://www.oakleysi.us.com/">Cheap Oakley Sunglasses,Oakley Sunglasses,Oakley outlet,Cheap Oakleys,Oakley Eyeglasses,Oakley Glasses,Oakley Sunglasses Cheap,Oakley Sunglasses Wholesale,Oakley.com</a> <a href="http://www.coachoutletco.us.com/">Coach Outlet Online,Coach Factory Outlet,Coach Outlet Store Online,Coach Outlet,Coach Factory Outlet Online,Coach Handbags,Coach factory Stores,Coach Outlet Store Online Purses</a> <a href="http://www.tomsoutlets.us.com/">Toms Outlet Store, Toms Shoes Sale, Toms Outlet Online,23$ Cheap Toms Shoes Outlet Online,Toms Shoes,Toms Shoes Outlet,discount coupon for toms shoes outlet online,toms bobs shoes,TOMS Shoes official website.</a> <a href="http://www.katespadehandbag.us.com/">kate spade handbag sale,kate spade handbag outlet,discount kate spade handbag,kate spade handbag ebay,kate spade outlet,purple kate spade handbag,kate spade handbag with bowblue kate spade handbag,kate spade handbag sale,kate spade outlet online</a> <a href="http://www.christianlouboutinco.us.com/">christian louboutin shoes,christian louboutin outlet,cheap christian louboutin shoes,christian louboutin shoes on sale,discount christian louboutin shoes,fake christian louboutin shoes,christian louboutin shoes for men,christian louboutin shoes outlet,christian louboutin shoes sale</a> <a href="http://www.katespades.us.com/">kate spade outlet,kate spade bags,kate spade outlet online,kate spade outlet store,kate spade handbags,cheap kate spade,kate spade purses</a> <a href="http://www.guccisneakers.us.com/">Gucci Sneakers,Gucci outlet online store, Gucci Shoes outlet,Gucci Purses,Gucci Outlet</a> <a href="http://www.louisvuitton.us.org/">Louis Vuitton,Louis Vuitton Outlet Stores,Louis Vuitton Outlet,100% Authentic Louis Vuitton Outlet,Louis Vuitton Clearance Sale,Cheap Louis Vuitton Handbags Sale,Official Louis Vuitton Website,Cheap Authentic Louis Vuitton Handbags,Louis Vuitton Outlet Las Vegas,Louis Vuitton Factory Outlet Store</a> <a href="http://www.michaelkorsoutletsite.us.com/">michael kors outlet online,michael kors outlet bags,michael kors jet set outlet,michael kors outlet online inc,michael kors outlet store,handbags michael kors outlet,michael kors outlet clearance,Michael Kors Stores Online,Cheap Michael Kors Handbags</a>

Heru | 16.07. 2013 15:25

in the injury vs. diiibalsty post, the only way abled people can imagine diiibalsty, is by termporarily experiencing a physical experience they consider essential to that diiibalsty. In blindness (and maybe also deafness), this is usually achieved through faking, ie. someone closes their eyes and assumes that's what blindness is like. They don't learn alternative techniques that utilize their other senses. They just lack eyesight (for a very short while), and imagine they know what it's like to be blind. They don't. http://vbzqplpo.com [url=http://qcdvab.com]qcdvab[/url] [link=http://hxrrbj.com]hxrrbj[/link]

Butten | 14.07. 2013 15:33

This is an interesting quote to go along with the one from ysedertay regarding deafness and disabled identity. Similarly, deaf people are relentlessly depicted in popular film as pining away their days regretting their inability to enjoy music LOL and this is ALWAYS the comment people make to me about my deafness! I would just DIE if I didn't have music, how can you stand it?! Well, I've never really had music, so how can I be concerned about the lack of it in my life? (One of my SOs is a musician and I have wished that I could experience his music more fully, but I have also wondered in general at the sound of my SOs' voices, despite never worrying/caring otherwise that I don't know what people sound like.) http://gwdfmffvcpi.com [url=http://xjeiejcqvur.com]xjeiejcqvur[/url] [link=http://kmkbrmpnlnc.com]kmkbrmpnlnc[/link]

Antonio | 13.07. 2013 00:20

I'm trying to see my <a href="http://adzvcmnthw.com">diisiblaty</a> in terms of being a help rather than a hindrance. In some ways it is. In a manic state, at least in the beginning stages, I am super productive, very charming, very much in tune with the world in ways that a shy, introverted person is not most of the time. But quickly that energy and enthusiasm becomes deranged and delusional and this is when I have to be hospitalized.Depression could never be explained as helpful, no matter how one spins it out.Some people romanticize their illness, particularly bipolar disorder, but I refuse to do so. It might make me more creative than the average person, but I'd rather be well. I'd rather not cycle. I'd rather not have to take medication. I'd rather not have to focus so much energy and attention on keeping myself level and stable.

Joremar | 12.07. 2013 06:26

I suggest that true soical justice (not the communist meaning) is the rule of law. I mean that everyone is treated the same regardless of position, status, colour, sex or whatever. Unfortunately we clearly no longer have the rule of law, as officials continue to turn a blind eye to specific groups of law-breakers while enforcing the law on others.
 

Newsletter

Vepište prosím zkratku organizace které patří tento web.

 

Naši partneři

 
YEDOO
 
Svět Koloběžek
 
Kickbike
 
ATEX
 
MARTIN BUGNER
 
Koloběžky NISTLER
 
KOLOBĚHSPORT PLZEŇ
 
Kolobezime
 
VELORAMA
 
COLLM
 
Mibo
 
Cocon
 
KISLINGER
 
Kolobezkovy Portal
 
 
 
2010 © Český svaz koloběhu | designed by AG25